Bałtów 2022

Stowarzyszenie Zintegrowani w dniu 07.10.2022 r. zrealizowało zadanie publiczne „Nasza mała społeczność” polegające na wyjazdowym spotkaniu w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym. Uczestnikami spotkania były 44 osoby z niepełnosprawnościami z powiatu ostrowieckiego. Celem tego wydarzenia było podniesienie jakości życia osób z niepełnosprawnością, wzmocnienie pozytywnych więzi, podniesienie poziomu wiedzy.

Spotkanie odbywało się zgodnie z ofertą przedstawioną przez Bałtowski Kompleks Turystyczny.

Pierwszym punktem było zwiedzanie Jura Parku, gdzie zachwycały rekonstrukcje dinozaurów naturalnej wielkości, o których interesująco opowiadał przewodnik. Wszyscy chętnie fotografowali się z olbrzymimi modelami wykonanymi z wielką dbałością o szczegóły, okazując zaskoczenie i zachwyt.

Następnie uczestnicy odwiedzili Oceanarium, gdzie dzięki okularom 3D i tajemniczym odgłosom dochodzącym z głębin przenieśli się w podwodny świat i obejrzeli gady żyjące miliony lat temu. Było to ciekawe doświadczenie, wzbudzające wiele emocji. Po takiej atrakcji przyszedł czas na moment odpoczynku w „Bałtowskim Zapiecku”, gdzie serwowano pyszny obiad w pięknych wnętrzach. Był to czas dzielenia się wrażeniami.

Później przyszedł czas na Zwierzyniec Dolny i Górny, do którego uczestnicy zadania pojechali amerykańskim schoolbusem. Zobaczyli tam kilkadziesiąt gatunków zwierząt zarówno tych rodzimych jak i egzotycznych przedstawicieli z innych kontynentów np.: bażanty, papugi królewskie, pawie, bydło szkockie, bydło watussi, owce czarnogłówki, lamy, dziki, strusie afrykańskie, żubry. Widzieli z bliska jak wielbłądy zaglądają przez okna i mieli okazje je samodzielnie nakarmić. Było to dla wszystkich ciekawe doświadczenie i możliwość integracji.

Kolejnym punktem była Polska w Miniaturze, gdzie znajduje się 49 miniatur zamków i pałaców stanowiących najciekawsze zabytki architektoniczne Polski, które powstały na przestrzeni 500 lat, wszyscy słuchali legend i ciekawostek opowiadanych przez przewodnika, dopytując o szczegóły podobających im się budowli.

 Następnie grupa udała się do Sabatówki – Wioski Czarownic, gdzie zamieszkujące tam czarownice zachęcały do aktywnego, wspólnego udziału w zabawach. Otoczenie tego miejsca sprawiało wrażenie tajemniczego, wszędzie znajdowały się piękne, pomarańczowe dynie.

Na koniec czekała na wszystkich niespodzianka w postaci ogniska podczas, którego wszyscy mieli możliwość lepiej się poznać. Uczestnicy smażyli kiełbaskę nad ogniskiem, śpiewali i tańczyli.

Pogoda była piękna, więc dzień upłynął w słonecznej, miłej atmosferze, nie było nawet chwili aby się nudzić.

Spotkanie stało się szansą do włączania osób z niepełnosprawnościami w życie społeczne oraz udowodnienia, że niepełnosprawność nie musi ograniczać, że można czerpać radość ze wspólnej zabawy i bliskości.

Środki na realizację zadania w 79% pochodziły z dotacji z Powiatu ostrowieckiego i 21% ze środków własnych Stowarzyszenia Zintegrowani.