Wycieczka do Niedzicy 2021.

W dniach 15-18.06.2021 r. odbył się pierwszy wyjazd integracyjny naszego WTZ do Niedzicy, miejscowości położonej w malowniczych Pieninach. Po długiej podróży komfortowym autokarem
i zameldowaniu się w domu wypoczynkowym „Pod Taborem” zjedliśmy przepyszny obiad. Po obiedzie czekała na nas pierwsza atrakcja – rejs widokowy po Jeziorze Czorsztyńskim statkiem „Harnaś”. Podziwialiśmy piękne widoki na panoramę Gorców, Pienin i Beskidów. Widzieliśmy malownicze ruiny zamku czorsztyńskiego, który w czasach historycznych był siedzibą starostwa i jako warownia strzegł aż do rozbiorów granic Rzeczpospolitej. Na południowym zaś krańcu jeziora widzieliśmy zamek niedzicki, jeden z najcenniejszych przykładów architektury obronnej w Polsce. Po zejściu na ląd udaliśmy się na krótki spacer po okolicy. Z bliska mogliśmy zobaczyć zamek
w Niedzicy, który wcześniej oglądaliśmy z perspektywy jeziora. Po drodze do domu wypoczynkowego podziwialiśmy piękno okolicy, panoramę Tatr oraz regionalne wyroby „hand made”.

Po powrocie do ośrodka, krótkim odpoczynku i kolacji czekały na nas kolejne atrakcje. Bunkier ośrodka przerobiony został na salę gier, gdzie do dyspozycji mieliśmy bilard, stół do tenisa stołowego, piłkarzyki, cymbergaja. Zabawa była doskonała i każdy znalazł coś dla siebie.

Kolejny dzień wycieczki również był wypełniony atrakcjami. Zaraz po śniadaniu udaliśmy się na spacer na Koronę Zapory. Po drodze oprócz widoków zapierających dech, podziwialiśmy  malowidła 3D wykonane na zaporze, robiliśmy pamiątkowe zdjęcia, w tle towarzyszył nam widok zamku Niedzica. Po przejściu Koroną Zapory dotarliśmy leśną drogą do bacówki, gdzie mogliśmy skosztować regionalnych smakołyków – oscypków, żentycy. Wyrabiająca sery pani chętnie opowiedziała nam jak one powstają, czym jest żętyca i jakie ma właściwości zdrowotne.

Po południu mieliśmy różnorodne zajęcia artystyczno – relaksacyjne. Uczyliśmy się układów tanecznych (w ramach przygotowania do wieczornej potańcówki), wykonywaliśmy prace plastyczne
w ramach arteterapii, chętnie korzystaliśmy z gier planszowych oraz udostępnionego przez ośrodek sprzętu sportowego.

Wieczorem na miłe zakończenie odbyła się biesiada przy ognisku na którym piekliśmy kiełbaski. Nie zabrakło również muzyki, tańców i radosnego śmiechu.

Trzeci dzień wycieczki był bardzo intensywny i interesujący. Zaraz po śniadaniu wyjechaliśmy autokarem do Szczawnicy po której oprowadził nas pan przewodnik Marek Salomon.

Szczawnica jest malowniczą miejscowością zlokalizowaną wśród gór, na południu Polski – rozdziela Pieniny Małe i Beskid Sądecki, a sama położona jest w urokliwej dolinie Grajcarka.

Szczawnica jest miastem uzdrowiskowym, co znaczy, że w jej obrębie istnieją dobroczynne dla zdrowia źródła wód mineralnych i klimat, który pomaga w łagodzeniu i leczeniu wielu chorób. Zaplecze medyczno-uzdrowiskowe jest na wysokim poziomie i zapewnia wszystkim kuracjuszom doskonały wypoczynek i skuteczną rehabilitację.

Szczawnica to jedna z najatrakcyjniejszych miejscowości turystycznych i wypoczynkowych w Polsce.
Nasz spacer po Szczawnicy rozpoczęliśmy od Parku Górnego i placu Dietla.

Po krótkiej przerwie w cieniu drzew Parku Dolnego udaliśmy się na spacer promenadą wzdłuż Grajcarka. Na zakończenie spaceru po Szczawnicy zjedliśmy przepyszne lody. 

Po powrocie do domu wczasowego i zjedzeniu późniejszego obiadu wszyscy skorzystali z możliwości odpoczynku we własnym pokoju. Jak to na wycieczce bywa, regeneracja sił jest błyskawiczna w związku z czym jeszcze przed kolacją zorganizowaliśmy imprezę taneczną w świetlicy. Dla chętnych udostępniona również była sala gier.

Wieczorem, na podsumowanie dnia spotkaliśmy się na wspólne pogaduchy. Opowiadaliśmy o tym co zapamiętaliśmy z wycieczki, co komu najbardziej się podobało, jakie wspomnienia nam pozostaną.

Niestety wszystko co dobre szybko się kończy. Ostatniego dnia pożegnaliśmy się z Niedzicą krótkim spacerem. Zakup ostatnich pamiątek, serów i nieuchronny powrót do rzeczywistości. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że wycieczka była rewelacyjna i za krótka. Chciałoby się zostać na dłużej w tak pięknych okolicznościach przyrody i doborowym towarzystwie.